Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

TOSKANIA PACHNĄCA FASOLĄ

Toskania to mój ukochany region Italii  a Florencję uważam za najpiękniejsze miejsce na ziemi. Chyba nic nie może równać się z widokiem kopuły Duomo i strzelistej wieży Campanile na tle zachodzącego słońca. Nic równać się nie może spacerom uliczkami którymi spacerował Buonarroti , Boticelli czy Dante. Przepiękny most Ponte Vecchio zwany „mostem złotników” od warsztatów jubilerskich które się na nim obecnie znajdują. Na szczęście, bo  w średniowieczu znajdowały się tam sklepy mięsne których właściciele niesprzedane mięso wyrzucali wprost do Arna fundując mieszkańcom wykręcający nos fetorek. Ale Toskania to nie tylko Florencja. To także Piza ze swoim Piazza dei Miracoli. To Siena i Piazza del Campo na którym dwa razy do roku odbywają się wyścigi konne dookoła placu. Lukka , miasto Pucciniego i najlepszej włoskiej oliwy. To San Gimignano czyli średniowieczny „ Manhattan „ z jedną  z najlepszych lodziarni we Włoszech. Jest jeszcze alabastrowa Volterra , jest Cortona , Carrara, Pietrasanta i Arezzo. Trochę się rozmarzyłem.                             
Chyba w żadnym innym regionie Italii fasola nie jest tak popularna jak w Toskanii. Do tego stopnia że Toskańczycy nazywani są „ mangiafagioli”  czyli „zjadacze fasoli”. Moim zdaniem to miano jest dla Toskańczyków trochę krzywdzące bo region słynie także z doskonałej wołowiny , pysznych deserów i jakże by inaczej ,  wyśmienitego wina. No ale dzisiaj fasola. Smaczne i sycące zupy z fasoli zaspokoją nawet najbardziej wyrafinowane podniebienia. Ja gustuję najbardziej w dwóch. Słynna „ribollita”  o której w następnych odcinkach oraz zupa  która w moim domu została okrzyknięta zupą nr.1

TOSKAŃSKA ZUPA FASOLOWA
Składniki
1 puszka fasoli czerwonej ( odsączona i opłukana )
1 puszka fasolki białej ( odsączona i opłukana )
Oliwa z oliwek
4-5 ząbków czosnku drobno posiekane
Bulion warzywny ( najlepiej taki domowy wywar na warzywach ) ok. 1 l
Makaron – jakiś drobny ( mogą być pennette rigate , fusili lub conchiglie ) – ok. 150g
Sól , pieprz
Natka pietruszki posiekana
Połowę fasoli czerwonej , połowę fasoli białej i połowę bulionu zmiksować , przelać do garnka dodać pozostałą fasolę, bulion i zagotować. Wrzucić do zupy makaron i ugotować. Pieprz , sól do smaku. Na małej patelni rozgrzać oliwę ( 3-4 łyżki ) podsmażyć czosnek na złoto. Dodać do zupy gdy makaron się ugotuje. Zagotować.  Rozlać do talerzy , posypać natką pietruszki , skropić oliwą.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz