Łączna liczba wyświetleń

środa, 5 grudnia 2012

TRASTEVERE czyli wędrówki po Rzymie cd.

Zatybrze , jedna z najstarszych dzielnic Rzymu i chyba jedna z najpiękniejszych. Za dawnych czasów dzielnica biedoty, przybyszów ze wschodu i centrum społeczności żydowskiej. Zniszczona za czasów Nerona w 64 pne. Dzisiejsze Trastevere to dzielnica rzymskiej bohemy, snobów pozujących na artystów ale także zwykłych prawdziwych Rzymian. Co by o Zatybrzu nie mówić to miejsce magiczne , pełne wąskich uliczek i zaułków. Pełne barów, restauracji, trattorii, osterii itp przybytków gastronomicznych. Tam trzeba być choćby po to aby skosztować prawdziwie rzymskiej kuchni.
 Słówko wyjaśnienia a propos zdjęć. Muszę się posiłkować zdjęciami z internetu z uwagi na to iż ogromna większość moich zdjęć z Italii była robiona na przełomie lat 80-tych i 90-tych zwykłą lustrzanką na filmie ORWO ( ktoś to pamięta ? ) lub AGFA. Po 20 latach wiele z nich jest już poblakłych i nie nadają się do prezentowania. Byc może dałoby sie coś z tym zrobić ale nie mam na to czasu. W czasie moich późniejszych pobytów w Italii zdjęć juz raczej nie robiłem a jeśli to po to aby uwiecznić rodzinkę.
Reasumując. Żadne zdjęcie zamieszczone w tym poście nie jest moja własnością. Zostały skopiowane z internetu.
Poniżej uliczki na Zatybrzu pełne turystów ale także mieszkańców. Piękne i magiczne o każdej porze dnia.


Ciekawe czym się tak zajadają ?

rozwieszone pranie nie powinno nikogo dziwić
Takie właśnie jest Trastevere. Trochę brudne, troche zaniedbane ale magiczne i prawdziwie włoskieNa Saltimbocca alla Romana wybrałbym sie właśnie tam

Będac na Zatybrzu nie możemy pominąć świątyni Santa Maria in Trastevere szczególnie pięknej wieczorem.

Dla miłośników długich spacerów proponuję wycieczkę na wzgórze Gianicolo skad rozpościera się fantastyczny widok na Rzym


a które jest przepiękne wieczoremKoniecznie trzeba zobaczyć Tempietto, perłę renesansowej architektury wzniesioną  przez Donato Bramantego na zamówienie hiszpańskiej pary królewskiej. To malutka kaplica stojąca na dziedzińcu koscioła San Pietro in Montorio.


Jest jeszcze Villa Doria Pamphili, jeden z największych rzymskich parków pełen alejek , sadzawek i rozległych polan.
Na koniec jescze jedna atrakcja którą oferuje nam Zatybrze. Targ staroci na Porta Portese gdzie można kupić albo tylko popatrzeć na wyłożone na straganach rupiecie.


Jako ciekawostę dodam że właśnie na Zatybrzu mieszkał Sergio Leone słynny twórca "spaghetti westernów" oraz Ennio Moricone laureat Oscara autor muzyki do takich filmów jak "Misja" czy "Nietykalni"


                                                           Pictures are not my property

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz