Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 16 października 2012

VAL GARDENA - CZAS MYŚLEĆ O NARTACH

Cóż mogę począć że wolę saltimbocca alla romana czy ossobuco niż schnitzel und kartofelsalat czy jakieś bryndzowe halusky. Cóż mogę zrobić że bardziej smakuje mi tiramisu niż jakiś apfelstrudel czy makove pupaki. To chyba nie jest do końca kwestia smaku raczej na pewno nie. To chyba kwestia nazewnictwa sprawia że z rozkoszą na stoku napiję się bombardino a nie skuszę się na schnapsa czy borovickę. Kilka ostatnich lat zimowe ferie spędzałem z rodziną i przyjaciółmi na nartach w Italii a konkretnie w Val Gardena.To taka dolina obejmująca trzy miejscowości : Ortisei , St. Cristina i Selva di Val Gardena. Region jak cały południowy Tyrol w zasadzie niemieckojęzyczny więc zgrzytam trochę zębami gdy tablice mówią mi że jestem w Wolkenstein podczas gdy ja wiem że jestem w Selvie.


Kto tam był to wie , kto nie był niech pojedzie. Naprawdę warto. To raj dla narciarzy. Tras narciarskich mnóstwo , widoki przepiękne no i oczywiście jeden z żelaznych punktów programu , SELLA RONDA czyli najdłuższa narciarska karuzela prowadząca wokół masywu SELLA. Obojętnie z którego punktu na trasie wyruszymy możemy albo trasą pomarańczową  w jedną albo zieloną w drugą stronę objechać ten masyw dookoła. Jeden warunek , pętlę należy zamknąć zanim pozamykaja bramki do wyciągów , inaczej zostaniemy na szlaku i trzeba kombinować jak wrócić do domu. Nie jest to coś arcytrudnego. Starczy nam czasu na szklaneczkę bombardino a także na podziwianie przepieknych widoków , takich jak te.


A samo miasteczko jak to górskie miasteczko. Małe , schludne i bardzo zadbane. Mnóstwo knajpek , knajpeczek i pubów gdzie można bardzo przyjemnie spędzić wieczór przy buteleczce dobrego wina czy co tam kto lubi.
trochę mało śniegu było w tym roku
ale w latach ubiegłych było całkiem sporo

starczyło nawet na takie śniegowe cudeńka wykonywane przez miejscowych artystów

a tu sama natura pokazała co potrafi a potrafi całkiem sporo


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz